Агрегатор новин Заліщик в Інтернеті

У літературній світлиці

Рідне слово єднає та надихає…

Щороку в Заліщицькій районній бібліотеці відбуваються зібрання творчих людей краю, які діляться своїми здобутками, обмінюються задумами. 30 червня у мистецькій світлиці відбулася зустріч «Літературне сузір’я краю», модератором якої була директор Заліщицької ЦБС Ольга Тракало. На початку події Ольга Йосипівна запросила до слова Володимира Барну, знаного в Україні письменника, громадсько-культурного діяча, голову обласного відділення Українського фонду культури. Він вручив диплом лавреата Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Петра Ковальчука багаторічному представнику Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Тернопільській області, нашому землякові Михайлові Зубику, уродженцеві села Касперівці, який популяризує життя і творчість Петра Ковальчука. Журналіст подякував за високу оцінку своєї праці, розповів про творчі та професійні плани.

Опісля ведуча запросила поділитися своїми творчими таємницями письменника з села Лисівці Петра Дараманчука, дипломанта Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова»-2019. Нагороду автор отримав за науково-фантастичний роман «Спадкоємці Всесвіту». Це зворушлива історія закоханих, які в часи Апокаліпсису мандрують Всесвітом. Твір написаний у пам’ять про історію кохання внука письменника – Петра, який переживав драматичний у своєму житті період важкої хвороби, а також його дівчини Юлії, яка підтримувала свого коханого. Крім цього роману, у творчому доробку М.Дараманчука – «Мрійні небокраї», завдяки цій книжці автор став дипломантом «Коронації слова»-2009, а також «Час Демона» (спеціальна відзнака «Коронації слова»-2015).

Під час зустрічі Роман Фестрига натхненно прочитав свій вірш про Божу опіку та ласку до людини. Він – молодий актор Львівського драматичного театру ім. Юрія Дрогобича (м.Дрогобич), свого часу навчався в Заліщиках, переможець ІV Міжнародного проекту-конкурсу «Тарас Шевченко єднає народ» у номінації «Художнє читання». Гість подякував своїм наставникам, які навчили його по-справжньому любити рідне слово, – педагогу Любомиру Кондубу та В’ячеславу Хім’яку, народному артисту України, професору Тернопільського національного педагогічного університету ім.В.Гнатюка.

Заліщанин Василь Іванишин щиро привітав лавреата Михайла Зубика з почесною нагородою, а також прочитав вірш письменника Івана Стронського з села Виноградне як напутнє слово молодому й талановитому Романові Фестризі.
Свою другу збірку «Багато неба» презентувала поетеса з села Блищанка, вчителька української мови та літератури Богдана Стефанюк. Авторка розповіла про ідею створення книжки, задушевно прочитала ліричні й філософські вірші про кохання, високе призначення людини…

Наталія Зубик, кандидатка філологічних наук, докторка філософії, вчителька української мови та літератури Заліщицької державної гімназії, поділилася сходинками успіху та результатами дослідження творчості молодомузівця, письменника Петра Карманського, віхи життєпису якого були пов’язані з Тернопіллям.

Н.Зубик зупинилася на важливості для українських письменників сучасної віршознавчої школи, а також наголосила на необхідності ширшого вивчення літератури рідного краю у закладах освіти та важливу роль бібліотек у популяризації книг.
Поетеса з Товстого Світлана Леськів, заступник директора місцевої школи з виховної роботи, вчителька основ християнської етики, запропонувала присутнім свою рефлексію про щемливу зустріч з матерями, сини яких загинули в зоні АТО: про тугу, біль, розпуку і водночас – надію, віру, любов до України і Бога, а ще – ліричну поезію про красу людської душі й нашого краю.

Авторка восьми поетичних і прозових книжок, а також різних колективних збірок, редакторка часопису «Колос» Оксана Дяків щиро пораділа за успіхи Богдани Стефанюк та Романа Фестриги, яких знає чимало років та сприяла у підготовці до виходу в світ їхніх творів.

У супроводі відеопрезентації своїх художніх робіт, на яких представлені архітектурні пам’ятки міста Заліщики, ілюстрації до творчості Тараса Шевченка, натюрморти, пейзажі, О.Дяків прочитала поезії про красу і неповторність природи рідного Заліщицького краю, яка підносить душевні сили кожної людини.

Медик із Товстого, авторка двох збірок Ольга Кухта поділилась із гостями літературно-мистецької світлиці своїм поетичним розумінням дитинства, юності та зрілості – періодів людського життя – багатобарвних, суперечливих, водночас щасливих, хоча сповнених різних викликів. О.Кухта подякувала за підтримку, творчу співпрацю Володимиру Барні.

А знаний у районі та за його межами в педагогічній, мистецькій спільнотах учитель словесності Данило Онищук розповів про свої творчі доробки, які складають чотири книги з літературного краєзнавства, а також видання есеїв. Д.Онищук презентував нову книгу: переклад із польської мови спогадів Мільха Баруха та Гліка Берла про події Голокосту в Товстому в роки Другої світової війни «Як над Товстим згасла зірка Давида». Прозвучала польською мовою прекрасна поезія Віслави Шимборської, лавреатки Нобелівської премії (1996).

Олег Вістовський, поет родом із Іване-Золотого, представив слухачам нові твори на злободенні теми. Автор подарував бібліотеці другий випуск збірника «Поетична топоніміка», куди увійшли його вірші про рідне село, та поета Петра Мельника – про Заліщики. У першому колективному випуску «Поетичної топоніміки» про наш край свої вірші представляла Оксана Дяків.

Ірина Ковальчук, дружина письменника, члена Національної спілки письменників України Петра Ковальчука, закликала присутніх до збереження і популяризації його творчості, щоби виховувати молоде покоління на кращих прикладах літератури рідного краю. Ірина Олексіївна  подякувала своїм названим дітям, які допомогли підготувати та видрукувати книги спогадів про життя і діяльність чоловіка-письменника. Володимир Барна подарував музею Петра Ковальчука ілюстрації мисткині Наталії Шевчук за уривками з роману Петра Ковальчука «Ростиславичі». Ірина Ковальчук тепло подякувала  за подарунок.

Письменник Володимир Барна поділився з авторами-учасниками зібрання своїми ронделями, у яких висловив ставлення до коханої жінки. Ці твори він готує до нової поетичної збірки. В.Барна також розповів про діяльність Всеукраїнського товариства поетів-ронделістів, яке знаходить прихильників в Україні та за її межами.

Історик-краєзнавець Михайло Сопилюк говорив про свої творчі плани: видати книги про славетних земляків-братів Тимчуків, релігійних діячів УГКЦ; Степана Слободяна, майора УПА, славного організатора виховної роботи у роки національно-визвольних змагань; підготувати матеріали про розбудову міста Заліщики у другій половині XVIII ст.

Директор центральної бібліотечної системи Ольга Тракало принагідно подякувала членам районної бібліотечної ради Степанові Навольському, Йосипу Децовському, Наталії Крок, Василеві Іванишину, Василю Дякову, які докладають свої зусилля для розвитку бібліотечної системи, активізації її роботи, поповнення фондів новими виданнями. Степан Навольський, голова громадської  ради, бізнесмен, голова районної спілки учасників АТО «Дністровий вал», подякував за високу оцінку діяльності громадської організації.

Ольга Тракало на завершення зустрічі передала вітання від поетеси з села Садки Ганни Рибцуник, зазначила, що українська діаспора із Заліщанщини творить далеко за межами України. Мова йшла про нові книжки Наталії Хаммоуди, уродженки Кошилівців, яка проживає у Тунісі,  Людмили Мандзюк із села Вигода, яку доля закинула в Італію.

Завершальним акордом літературної події стало пам’ятне фото і приємне неформальне спілкування з побажанням нових цікавих зустрічей…

Оксана Дяків
Світлини Василя Іванишина.

Читайте також

Пошук

Система Orphus