Почалося творення проекту ще коли я був у школі. Не пам’ятаю точно (десь в 2000 році) мій дідусь Пантелеймон Григорович Хомишин показав декілька старих фотовідкриток про Заліщики. Під руками якраз тоді опинився сканер, тому, звичайно ж, світлини було переведено у цифровий формат.
А що далі з фотографіями робити?
Так з’явилася ідея створення сайту міста. Перша адреса – zalishchyky.narod.ru, хиленький синій дизайн, але на Macromedia Flash, навіть банер був з анімацією... :-) Якщо вірити першим файлам – ця публікація відбулася 23.08.2001
Перший дизайн проекту "Заліщики online", розташований на сервісі narod.ru
Отже, саме історія міста дала початок проекту. Вона досить цікава, адже Заліщики, ще за часів панської Польщі, вважалося найпрестижнішим курортом на той час. До збору такого роду інформації активно долучився Іван Снятинський, дякуючи якому наша колекція суттєво доповнилася.
До цього процесу також приєдналися Володимир Бурка, Галина Коцебейчук. Вони надали чималу кількість фото для публікації. Суттєві доповнення до галереї старих Заліщиків вніс Микола Бачинський - заліщанин, музикант, доля якого розлучила з батьківщиною. Перебуваючи у Польщі, він знайшов там чимало цікавих фотоматеріалів про наш край.
Так виглядав другий по рахунку дизайн, розташований на сервісі narod.ru
Історичну інформацію для сайту надав Степан Гарбузяк, а саме стареньку книжечку-путівник по нашому краю за часів панування Польщі (PO SŁONCE - DO ZALESZCZYK), а також ще фотографії. До роботи долучився брат – Олександр Руснак. Навчаючись на історичному факультеті Чернівецького університету він зробив вибірку матеріалів по історії нашого краю (“Там, де Дністер круто в’ється” В.Вериги та ін.), написав про свято “Winobranie” (Вінобранє), Ратушу та багато іншого.
Солідним доповненням до розділу історії став документальний фільм про Заліщики: перший його варіант знайшов Іван Снятинський, а другий, більш якісний – Олександр Юровський. Це дало початок нового розділу - відеогалереї сайту. З часом добавили документальний фільм 1978 року, сучасний від 2011 року. Зараз Цей розділ активно розвивається.
Зростала й кількість фото сучасних Заліщиків.
Василь Данильців надав першу електронну версію телефонного довідника. Остаточну модель довідника розміщено завдяки Степану Навольському, регіональному представнику, та самому видавництву "Вектор". Далі довідкова інформація теж стала суттєвим напрямком у розвитку проекту. Створено бізнес каталог організацій та установ, де будь-хто бажаючий може надати безкоштовно інформацію про своє підприємство і спектр наявних його послуг…
Наступний свіжий вигляд сайту, переїхали на hut1.ru
Існує каталог посилань, де можна знайти ресурси всесвітньої мережі, що доповнюють zal.te.ua
Дуже перспективним є туристичний напрямок, де наявна різноманітна інформація для туристів – де можна зупинитися, як і куди добратися, що цікавого у нашому краї…На жаль, поки весь зміст цього розділу - це путівник по заліщанщині та статті про транспорт і готель "Роксоланочка", деяку інформацію можна знайти на форумі. На даний час цей напрямок у активній розробці: маємо за мету створити цілий розділ для туризму де та інформація буде зібрана і класифікована.
У розвитку проекту також варто відмітити Івана Хомишина, Віталія Войчишина і багато інших, кому цікавий рідний край. Віталій Войчишин створив карту точок Wi-Fi доступу м.Заліщики.
Попередній дизайн нового сайту на системі управління joomla
Особливу участь у модернізації та осучасненню “Заліщики online” взяв Йосип Чершньовський - веб-програміст, креативні думки та професійний досвід якого суттєво розширили можливості проекту. Спочатку був статичний сайт який я зробив сам в HTML. Згодом виникла ідея додати форум. Спочатку він був досить простий та незручний на сервісі narod.ru, а далі помаленьку переріс до кращого по всіх характеристиках phpBB (у 2005 році). На форумі почалося перше спілкування, був я, Йосип, Stepan, TinaS/O, Gamer, Helga, Dimas, ksushka, мавенька, Ivan1510, ANDRIЙ, Sputnik...
Йосип запропонував і брав активну участь у обговоренні переходу на Систему Керування Вмістом Joomla щоб полегшити публікацю статей та додати велику кількість різних нових можливостей. Ми спробували багато CMS і зупинилися таки на Joomla. Тепер обновили все до останніх версій, інтегрували форум та сайт щоб рухатися більше в напрямку залучення спільноти до участі в накопиченні інформації на сайті. Без підтримки у роботі, мудрих та зважених порад, корекцій Йосипа Чершньовського проект не мав би такого розвитку.
На zal.te.ua заходить чимало відвідувачів, проект став досить популярним, і популярність його постійно зростає. Навколо сайту сформувалася заліщицька інтернет-спільнота, яка об’єднує людей з різних куточків планети, пов’язаних з містечком над Дністром. По географічній статистиці, що знаходиться на головній сторінці, можна побачити, як заліщани роз’їхались по світу у пошуках щасливої долі. Завдяки нашому форуму всі ці люди можуть спілкуватися між собою і знаходити один одного. Важливість сайту починаєш розуміти, коли на довгий час відлучаєшся від місця, де виріс…
Статистика відвідувачів нашого сайту, відвідувачів за добу
Тут можна побачити, як заліщан доля розділила по світу (географія відвідувачів за цей рік)
Великим кроком була перша зустріч форумчан, яка відбулася 22 лютого 2009 року. Прийшли ті, хто мав змогу – обговорили недоліки, перспективи розвитку проекту, напрямки подальшої діяльності.
Перша зустріч форумчан, яка відбулася 22 лютого 2009 року
Суттєвою подією була зустріч з Ольгою Личук – замісником головного редактора районної газети “Колос” та Ігорем Іванським, першим результатом якої стала стаття у газеті про наш проект; але суть не в інтерв’ю чи статті, а головне – ця зустріч дала початок офіційній співпраці газети з проектом. Продуктом нашої з ними діяльності став "Онлайн архів газети "Колос"", що дало змогу людям, які знаходяться за тисячі кілометрів від Заліщиків бути в осередку найвизначніших новин та подій нашого краю. З 18 листопада 2011 року кожен новий номер є доступний для читання в онлайні та звантаження у форматі PDF відмінної якості. За це велике спасибі колективу газети та Сергієві Гаврилюку, який відіграв дуже важливу роль у встановленні публікації номерів в онлайн архіві.
Контакти налагоджено з Петром Мельником (голова заліщицької спілки письменників), Василем Олійником (директором заліщицького краєзнавчого музею), Анатолієм Сорочуком (головним архітектором заліщицького району). Приємно, що люди, взнавши про наш проект, завжди хочуть допомогти у його розвитку.
Сайт часто доповнюється змістом, вже має постійну адресу у всесвітній мережі – http://zal.te.ua/ і зараз Ви бачите його в повній красі та функціональності :-)
Звичайно, цього всього не сталося б, напевне, якби не люди, яким не байдужий цей проект, хто хоче його розвивати і удосконалювати.
Сподіваюсь, він і надалі буде розвиватися і стане ще цікавішим, залишатиметься незалежним проектом, де пануватиме вільне спілкування, дружня атмосфера та можливість збирати та ділитися інформацією про наше рідне місто!
Всіх охочих запрошую до співпраці! Адже цими всіма довідковими матеріалами, статтями, картами перш за все і ми самі будемо користуватися, тому, думаю, кожен заліщанин є зацікавленим у розвитку вільного, відкритого для всіх проекту "Заліщики online"
З повагою,
Олександр Хомишин