Агрегатор новин Заліщик в Інтернеті

Щедрий дарунок митця. Євген Храпливий

Окрасою Товстого, що в Заліщицькому районі, є храм Архистратига Михаїла УГКЦ, який споруджено в стилі українського бароко. У 2012 році велично відзначили товстенці 100-річчя від початку його будівництва.

В історії створення цієї величної духовної споруди вписано багато славних імен будівничих та меценатів.

Так, наприклад, автором проекту храму став уродженець Товстого Ян Сас Зубжицький, відомий архітектор, викладач Львівської політехніки, автор величних духовних споруд у Польщі.
У 90-х роках збудована дзвіниця за проектом Миколи Кота, архітектора, також уродженця Товстого, яка вдало доповнила архітектурний ансамбль.

Стараннями Івана Гудими та його двох синів – родини сучасних митців, яка проживає і творить у Товстому, храм оновлюється і доповнюється чудовими витворами із гіпсу та металу.

Нещодавно, у другий день Великодніх свят, парох церкви о. Ігор Леськів, декан Товстенського деканату УГКЦ і отець Степан Війтишин, разом з багаточисельною церковною громадою освятили щедрий дарунок ще одного уродженця Товстого – Євгена Храпливого, з 2005 року він знову проживає у селищі.

Майже 2,5 років виготовляв митець із природного матеріалу – липи у композиції статую Архистратига Михаїла, на честь якого освячений храм. Цей авторський витвір, як розповів Євген Храпливий, він виконував тривалий час: спочатку виліпив з пластиліну, згодом у малих розмірах – з дерева, а вже потім розпочав титанічну працю над великою скульптурою.

На запитання, що спонукало виготовити і подарувати цю дерев’яну композицію «Святий апостол Архистратиг Михаїл» майстер відповів, що бажає продовжити жертовну працю давнього роду Боднарів, представники якого вже кілька поколінь дбають про Товстенську церкву, беручи активну участь у її будівництві та оновленні.

Мабуть, доречно відзначити, що Євген склав схеми свого родоводу, у списку якого вже є понад 700 імен із різних поколінь по материній та батьковій лініях, а також його дружини Тетяни, а наймолодшою є його 6-річна дочка Марта. 40-річний Євген Храпливий народився у Товстому. Його мама - Віра Миколаївна Боднар працювала вчителем історії у рідній Товстенській школі, а після одруження переїхала до Тернополя, де також вчителювала до виходу на пенсію в цьому році.

Євген закінчив Тернопільську середню школу №11, потім навчався в Лановецькому училищі, де й здобув спеціальність – виконавець художніх виробів з дерева. Закінчив Тернопільський педагогічний університет, вчитель трудового навчання.

З особливою теплотою згадує ім’я Віктора Володимировича Лупійчука, керівника гуртків Тернопільського палацу школярів, який першим запримітив і вміло розвивав творчість свого гуртківця.

Вже тепер у творчому доробку Євгена Храпливого є багато майстерних виробів з дерева.

З 2011 року Євген Іванович Храпливий – член Національної спілки народних майстрів України. Він щорічно бере участь у Всеукраїнських виставках-конкурсах народного мистецтва України в Києві, де вже експонувались скульптури автора, нашого краянина: композиція «Жнива» (2009 р.), «Дай напитись водиці» (2010р.), «Щедра осінь» (2011р.), «Молода господиня» (2012р.), «Мелодія серця» (2013 р.), «Приборкання норовливого вороного» (2014р.).

У Товстому Євген створив майстерню, цікаво оформив родинну оселю. Займається реставрацією сакральної скульптури.

У селищному музеї є робота автора – скульптура В’ячеслава Товстого, різьблення на вхідних дверях православної церкви Андрія Первозваного.

Важливо, що Євген Храпливий – ревний християнин, повсякчас завдячує Богові за дарований йому талант. У його працях домінує духовна тематика. У духовному центрі «Зарваниця» на престолі є його скульптури євангелістів. Але найбільше таких праць митець залишив в Італії та в Греції, де тривалий час трудився, виконуючи приватні замовлення.

У Греції, на острові Кріт є авторська робота Євгена Храпливого – скульптура Святого Себастьяна, а в Італії – бюст Падре Піо. В італійському місті Джоя-Тауро оформив погребальну каплицю із статуями Святої Марії з Ісусом та Йосипа, у місті Опідо є виготовлена ним велика підставка під винос скульптури Матері Божої. Величні різьблені двері виготовив майстер для храму Святого Іполіта в Джоя-Таурі.

На замовлення приватних осіб в Італії виготовив бюст національного героя Джузеппе Гарібальді, різьблене панн родоводу доктора Мачіно, рельєфне зображення Русалки для пі церії. Багато інших праць українського митця залишились для милування сеньйорів і сеньйорин далеко від рідної України. Багатоголосо, у великодньому передзвоні звучало величне і подячне «Многая літа» на честь майстра-митця, благодійника Євгена Храпливого, який зі своєю мамою скромно стояв не на видноті, у куточку храму і благально в молитві дякував і, мабуть, просив Всевишнього опіки Господньої, здоров’я і сили не тільки для своєї родини, але й для всіх людей доброї волі, з надією і вірою у силу апостола Архистратига Михаїла – всеперемагаючого покровителя, ангела-воїна, борця з темними силами, який відтепер постав у духовному храмі в Товстому.

Ольга Тракало,

директор Заліщицької центральної бібліотечної системи

на світлині Михайла Коханюка: Євген Храпливий біля авторської композиції «Святий апостол Архистратиг Михаїл»

Пошук

Система Orphus