Агрегатор новин Заліщик в Інтернеті

Пам'яті Василя Вериги

Сумна вістка надійшла на Заліщанщину з Канади.

30 грудня 2008 р., на 87 році життя відійшов у Вічність Василь Верига, визначний громадсько-політичний діяч, відомий історик, публіцист, вчений, активіст громадсько-політичного життя в діаспорі, борець за волю України — колишній старшина - чотовий дивізії «Галичина», віце-президент Світового конгресу українців.

Василь ВеригаБлаженної пам'яті Василь Верига народився 3 січня 1922 року в с.Колодрібка Заліщицького повіту. Після закінчення початкової школи у рідному селі навчався у Заліщицькій гімназії, а потім у Коломийській українській гімназії, в якій вже під час війни здобув середню освіту. В ті роки він проявив себе здібним організатором молоді, талановитим публіцистом, цікавився історією України, читав історичні спогади про героїчні подвиги усусів, про Листопадовий чин, цікавився і співпереживав долею України.

У квітні 1943р. Василь Верига вступив добровольцем у ряди дивізії «Галичина». Майже тиждень перебував на фронті у Бродівському котлі, в бою, який став мірилом українського патріотизму. Тоді з цієї долини смерті з розбитою частиною дивізійників добрались до Мукачево, до Будапешту. Разом із бойовими побратимами В.Верига потрапив у полон, перебував у таборах Італії, Англії, а потім емігрував до Канади. 

В Торонто працював на фабриці, пошті, наполегливо вивчав англійську мову і одночасно завершив студії бібліотекознавства. Після здобуття освіти працював в університетській бібліотеці, до виходу на пенсію в 1987 році. Закінчив історичний факультет Оттавського університету, де здобув наукове звання магістра. Продовживши навчання у 2002 році в Мюнхені, здобув звання доктора історичних наук.

В.Верига брав активну участь у громадському житті. У 1988р. був обраний секретарем Світового конгресу вільних українців, 1993-2000 роки виконував обов'язки заступника голови Світового конгресу українців, був заступником голови НТШ Канади, редактором журналу «Вісті комбатанта». Велику наукову і матеріальну допомогу надавав у виданні «Енциклопедії україно-
знавства», був спонсором і жертводавцем на різні українські проекти.

З часу проголошення незалежності України Василь Верига більше 20 разів відвідував рідний край, сприяв організації діяльності навчальних установ, педагогічної громадськості, національно-патріотичних об'єднань, бібліотек, культурно-просвітницьких організацій.

Пам'ятними залишаться для багатьох із нас, хто мав нагоду пізнати Василя Веригу за життя. Це - приємні спогади про талановиту, працьовиту і надзвичайно скромну людину. В.Верига був добрим нашим благодійником. 

У фондах Заліщицької районної і сільських бібліотек, а також багатьох бібліотек України, є подаровані автором книги. Донедавна отримували ми пакунки із книгами, які заповів дорогий наш краянин із власної книгозбірні. Він сприяв передачі комп'ютерної техніки до музею, бібліотеки, гімназії, Колодрібської школи, будинку дитячої творчості, організував передачу слухових апаратів для Теребовлянської школи-інтернат, вболівав за організацію виховних заходів для молоді, українців у різних регіонах держави.

Справедливо називаємо його своєрідним символом нашої нації, захисною зброєю української правди, лицарем української культури, який відійшов із своїм доробком у безсмертя. За свою жертовну працю В.Верига був нагороджений «Золотим Хрестом Заслуги», «Орденом Різдва Христа Спасителя - Патріарха УПЦ Філарета», Почесними грамотами Верховної Ради України, відзнаками «Товариства України — Світу», Міністерства культури України, медаллю Світового конгресу українців на VII конгресі 2003 року. 

Найбільшою нашою нагородою буде пам'ять про дорогу людину. Передаємо співчуття рідним покійного у Канаді - дружині Оксані, дітям - Андрію, Любі, Петрові і Олені, внукам, українській громаді, друзям, побратимам.

Вічна йому пам'ять!


Ольга ТРАКАЛО, 
директор 
Заліщицької централізованої 
бібліотечної системи
Газета "Колос"

Пошук

Система Orphus