Тут завжди панує тиша і спокій, мирська суєта обминає місця вічного спочинку наших рідних і близьких, які і відійшли у Вічність. Ми приходимо сюди, щоб змовити молитву, пом'янути дорогих нашому серцю людей і впорядкувати місця їхнього вічного спочинку, бо це - найперший обов'язок живих перед тими, хто відійшов у Вічність. На жаль, чимало могил на обох кладовищах у місті залишаються забутими, влітку заростають бур'янами. Рідні навідуються сюди раз у рік (здебільшого перед Великодніми святами) або й зовсім забули дорогу. Цю проблему ми вже порушували на одній із сторінок «Наше місто». Сьогодні розмову продовжують, закликаючи заліщан навести порядок біля могил на кладовищах, член міськвиконкому і церковного комітету церкви Покрови Пресвятої Богородиці Ю.Ф.Лопавчук та завідуючий бюро ритуальних послуг Я.Б.Філіповський.
Ю.Ф.Лопавчук: - Ми дякуємо тим заліщанам, які дбайливо доглядають за могилами, шануючи пам'ять рідних. Але є могили (серед старих поховань - майже половина), до яких ніхто не навідується. І вони заростають двометровими бур'янами. Мотокоса, яку ми придбали, там не пройде, треба жати серпами. Для сміття, яке збирають на кладовищах, є відведені місця. То чому ж, впорядкувавши могилу, не віднести його туди? Веду про це мову тому, що часто доводиться спостерігати таку картину: прибрали біля могил рідних, а сміття викинули на сусідні гроби. Будьмо гуманними, шануймо пам'ять всіх, хто відійшов на той світ.
Я.Б.Філіповський: - На території нижнього кладовища і пляшки, і розбиту скляну тару визбируємо, навіть пакети із сміттям через мур кидають, порожні паперові ящики, лушпиння цибулі, кавунів. Особливо багато сміття у базарні дні. Де ж совість людська, де мораль християнська?
Ю.Ф.Лопавчук: - Боляче спостерігати неодноразові факти вандалізму. Знову два хрести із старих забутих могил опинилися на смітнику. Навіть хрест на честь скасування панщини... Чиняться такі дії здебільшого вночі, щоб людям не було соромно у вічі дивитись, знищують чужу могилу, самовільно обгороджуючи місце для власного резерву, хоч поховань на кладовищі, що знаходиться по вул.Стефаника, вже немає де проводити, воно закрите. Розповідаєш про це людям, а у відповідь яких тільки образливих слів не наслухаєшся.
Я.Б.Філіповський: - Коли вже зайшла мова про самовільне захоплення землі, то хочу зауважити, що відповідних норм повинні дотримуватись і при спорудженні пам'ятників - в бюро ритуальних послуг є технічні умови, де вказані розміри гробівців. Бо одна людина може зайняти 5-6 метрів, а інша поруч немає можливості зводити пам'ятник. Та й лінія будови у секторі повинна проводитись на одному рівні, а не косо-криво. Споруджуємо пам'ятники не на рік-два, а навічно. Тому, коли заліщани розпочинають будову, завозять гравій, необхідно, в першу чергу, звернутися до працівників бюро ритуальних послуг.
Ю.Ф.Лопавчук: - Управління Держкомзему висловило нам зауваження про нераціональне використання землі на кладовищах. Є розроблений генплан захоронень на верхньому кладовищі. Згідно нього у першому секторі визначено 111 поховань, а вмістилося 78. І ще хочу звернутися з просьбою до майстрів, які споруджують пам'ятники - прибирати після закінчення всіх робіт будівельне сміття. Наведіть порядок біля могили разом із тими господарями, які замовляли пам'ятник.
Я Б.Філіповський: - І не забувайте оплачувати за вивезення сміття на кладовищах та за резервні місця. Сума визначена невелика — 5 грн. за рік за вивезення сміття та 10 грн. - за резервні місця. Адже ці кошти потрібні для проведення благоустрою. Для того, щоб вивезти КАМаз сміття, наприклад, потрібно заплатити 400 грн.
ПІСЛЯМОВА ЖУРНАЛІСТА:
Благоустрій у місті, зокрема, наведення порядку на кладовищах, облаштування місць поховання — актуальне питання, яке підняли на сторінках «Колоса» член виконкому міської ради, член церковного комітету храму Покрови Пресвятої Богородиці Ю.Ф Лопавчук і завідуючий бюро ритуальних послуг Я.Б.Філіповський. І вирішення його залежить не тільки від міської влади, працівників бюро ритуальних послуг, а й від усіх мешканців-заліщан. Догляд за могилою — насамперед обов'язок родичів померлих, їхнє свідчення шани і поваги до батьків, братів, сестер, які відійшли за межу. При сприянні міської ради недавно забетоновано доріжку центральної алеї верхнього кладовища. Члени церковного комітету церкви Покрови Пресвятої Богородиці укладали бетонне покриття. Протягом п'яти днів безкоштовно працювали на цих роботах Ю.Лопавчук, Й..Денис. Б.Шевчук, І Мартинюк. М.Штогрин, М.Сопилюк, Богдан і Ярослав Філіповські, С Гвалтюк, А.Юрманович. Добра ініціатива - приклад для наслідування іншим. Коли буде спільна турбота, вболівання всіх, менше ставатиме забутих могил із сирітською долею.
Галина КОРЧЕВСЬКА
Газета "Колос", №65 від 9 жовтня 2009 року