Агрегатор новин Заліщик в Інтернеті

Їх імена відомі в Америці

Нещодавно бібліотека отримала дарунок від В.Лопуха, одного із видавців «Енциклопедії Української Діяспори» Т.1 (А-К). Видана Науковим Товариством Шевченка в Америці - Нью-Йорк, 2009. Видання цікаве тим, що подає інформацію про уродженців краю, які проживали у США і є відомими в українській та американській громадах.

Це - Орест Бараник - інже-нер-архітектор, 1944р.н., проживає в штаті Іллінойс (США), має власне архітектурне бюро. З 1992 року - віце-президент Українського Конгресового Комітету Америки.

Юрій Кузич - лікар-хірург, 1940р.н. 1944 року виїхав з батьками до Німеччини, потім, до США. Працює в медичному коледжі Іллінойського університету, спеціалізується в хірургії серця.

Богдан Гнатюк - інженер-аеронавт, професор, 1915р.н. 1949 рaоку емігрував до США із Німеччини. Викладав у американських вузах, був радником з досліджень космосу в Національному Астронавтичному Управлінні (NASA). Активно займався громадською працею, діяч ОУН.

Мирослав Гнатюк - лікар-психіатр, музейний діяч, брат Богдана, 1917р.н. 1949 року емігрував до США. Працював хірургом і психіатром, в 1961 році відкрив приватну практику, згодом очолював одну з найбільших психіатричних клінік, обирався головним лікарем в окрузі Огайо, член ОУН. З 1989 року очолював Українську Капелу Бандуристів ім.Т.Шевченка.

У книзі подано інформацію і про композитора Михайла Гайворонського, який народився у м.Заліщики, проживав в Америці, де й похований. Зустрічаємо також прізвища уродженців краю, які в тій чи іншій мірі причетні до української справи в Америці. Кожен з них торував свій шлях в житті.

Так, Василь Касіян, адвокат (1888 р.н., с.Устечко), разом з дружиною Дарією Кузик, музикантом, педагогом (1923р.н.) після війни емігрували до Німеччини, згодом до Америки.

Володимир Гафткович, кооператор (1897р.н., с.Устечко), вояк УГА, активний діяч «Просвіти», згодом член УНС та інших українських організацій і товариств в Америці.

Доктор медицини Орест Гаврилюк (1931р.н., с.Винятинці) прибув до США 1948 року. Працював у військових шпиталях США, В'єтнаму, Німеччини, активний пластовий діяч. У 1988-1994 рр. - голова Головної Пластової Булави.

Стефанія Король, з роду Перецька (1926р.н., смт.Товсте), фармацевт - спеціаліст з крові, громадська і пластова діячка.

Павло Дорожинський, (1926р.н., смт.Товсте). У 1954-1957рр. - голова Союзу Українського студентства у Мюнхені, директор школи Українознавства в Нью-Йорку (1951-1971рр.). З 1987 року - редактор журналу «Самостійна Україна». В 1990-х рр. повернувся на Україну і був обраний заступником голови проводу Українських Націоналістів.

Амброзій Кібзей - відомий в США лікар-психіатр, що походить із с.Мишків.

Це тільки перший том (літери А-К), маємо надію, що й надалі Василь Лопух буде дбати за наших краян і незабаром побачать світ наступні томи енциклопедії.

Світлана ПУКІШ,
провідний бібліограф Заліщицької ЦБС
Газета "Колос" від 3 липня 2009

Пошук

Система Orphus