Агрегатор новин Заліщик в Інтернеті

Із відповідальністю перед суспільством

Цьогорічний 75-літній ювілей районки, який редакційний колектив «Колоса» відзначає разом зі своїми вірними читачами, співзасновниками і численними громадськими кореспондентами, уже третя (65-річчя – у 2005 році та 70-ліття – в 2010-му) віхова дата хронології розвитку районного часопису на моїй пам’яті як редактора, починаючи з 4 травня 2001 року.

За 14 років разом із трудовим колективом, активними передплатниками і дописувачами, за підтримки співзасновників – Заліщицької районної ради, Заліщицької райдержадміністрації, а також після вступу до складу співзасновників у 2010 році й міської ради (до слова, теж, хоч і скромний, але п’ятирічний стаж співпраці в цьому статусі) ми творчо працювали над розширенням інформаційних можливостей «Колоса»: спочатку від чотирьох сторінок до шести, а потім – до восьми, дванадцяти, а при потребі, в періоди виборчих кампаній, – і до шістнадцяти, двадцяти чотирьох, навіть – до сорока восьми (!) сторінок. Усе це – як досвід роботи, так і потенціал колективу.

Підсумовуючи пройдене з нагоди ювілейної дати, щиро вітаючи всіх, хто прилучився і сьогодні спільно з нами творить часопис, варто сказати, що, починаючи з 2001 року, багато доводилось змінювати і в роботі газети, водночас вивчати, вникати в сучасну суть професії. Адже сучасний редактор – це не тільки творча складова, але сьогодні він також часто і кризовий менеджер у складних умовах росту цін, турбулентності економіки України, яку постійно катастрофічно лихоманить.

Газета – це очевидний для читачів щотижневий результат творчої праці колективу, її технічного забезпечення. Але водночас – це вкрай важлива економічна складова. Це - робота в існуючій законодавчо швидкозмінюваній системі податкового навантаження, росту цін. Це – щотижнева необхідність постійного фінансового забезпечення схеми взаємодії всіх складових, усіх ланок процесу виходу в світ газети, таких як: газета як громадсько-політичний часопис, співзасновниками якого є Заліщицька районна рада, Заліщицька райдержадміністрація, Заліщицька міська рада, які частково фінансують газету, для чого щорічно,  відповідно до вимог законодавчого поля, розробляється спеціальна програма,  а також трудовий колектив, який також вносить вагомий фінансовий вклад у скарбницю редакції – оперативний процес підготовки і випуску тижневого номера у світ – співпраця з видавничим домом, якість друку – транспортне забезпечення – «Укрпошта» і доставка свіжого номера передплатникам – читач – зворотній зв'язок із газетою.

Отож, упродовж останніх майже півтора десятка років ми систематично працювали як над кардинальною зміною дизайну газети з використанням комп’ютерних технологій, її кольорової гами – від чорно-білого до повноколірного вирішення, так і над підвищення ролі «Колоса» в мас-медійному просторі не тільки Наддністрянщини, але й Тернопілля, України та світу, пошуку свіжих тем і рубрик, запровадивши випуск підсумкових (відповідно до потреб провідних галузей народно­господарського комплексу району).

Мова йде про вихід у світ новорічно-різдвяних номерів, газет, присвячених Великодню, Дню Незалежності України, випуски до професійних свят медиків, освітян, працівників сільського господарства, місцевого самоврядування, правоохоронних органів та ін., щоб у таких  номерах газети повнокровно і всеохоплююче показати результати, досягнення і проблеми у конкретних сферах соціально-економічного життя району, готували вихід у світ майже двадцять найменувань тематичних номерів («газет у газеті»).

Усе – це на благо повноцінного інформаційного іміджу та заради наддністянської громади. Адже, як відомо читачам, кожен новий номер газети направляється у спеціалізовані фонди: Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України, Державного комітету телебачення і радіомовлення України, Міністерства юстиції, Державної наукової установи «Книжкова палата України ім. Івана Федорова», в Національну бібліотеку України імені В. І. Вернадського, Державний архів Тернопільської області, Тернопільську обласну бібліотеку та ін.

Крім того, завдяки кількарічній продуктивній співпраці з Інтернет-сайтом «Заліщики online» (керівник Олександр Хомишин), кожне нове число газети справді читають у всіх куточках світу, відбувається спілкування із нашими читачами з-за кордону. Водночас «Колос» підтримує багаторічну співпрацю з районними газетами Тернопільщини, а також із обласною газетою «Свобода». Не можна забувати і про фінансовотехнічне забезпечення взаємодії редакції районної газети «Колос» із друкарським підприємством, зокрема ТОВ «Буковинський видавничий дім», та Центральним відділенням поштового зв’язку м.Заліщики, Центром поштового зв’язку № 6, Тернопільською дирекцією Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта», які виконують функціональні обов’язки щодо друкування, передплати і розповсюдження видання на території Заліщицького району і Тернопільської області.

75 років газети – це майже 8 тис. 400 її номерів. Водночас, кожне число газети – це тісна співпраця з нашими читачами, підтримку яких у щорічних непростих передплатних кампаніях ми надзвичайно цінуємо. Адже газета потрібна і живе доти, доки в неї є читачі – активні, думаючі, небайдужі, зацікавлені у всіх суспільно-політичних процесах в нашій державі, патріоти своєї країни, справжні спеціалісти різних галузей народногосподарського комплексу Заліщанщини, у розвиток  якої – як складової частини нашої України – вони щоденно вкладають свою працю. Саме такий портрет вимальовується з численних різнопланових матеріалів, цікавих тем, якими наші читачі, а водночас і громадські кореспонденти різного віку, починаючи від учнів шкіл, студентів і закінчуючи сивочолими ветеранами, наповнюють разом із журналістами щотижня газетні шпальти.

Епоху, в якій ми живемо, можна сміливо назвати інформаційною. Ще ніколи людина не мала можливості доступу до такого величезного масиву інформації, як це є сьогодні. Але наша районка, думається, знайшла своє чільне місце в сучасному інформаційному обширі. Дійсно, газета «Колос» не на словах, а на ділі є ГРОМАДСЬКО-ПОЛІТИЧНИМ ЧАСОПИСОМ ЗАЛІЩИЦЬКОГО РАЙОНУ. Це – її ідейна платформа, яка також закладена у нашому редакційному гаслі, яке не винесено у верхній колонтитул-заголовок газети, але воно постійно прочитується у кожній публікації: «Ми творимо «Колос» разом із вами, для вас і про вас!» А працювати в газеті – це також особлива можливість творчої праці й безпосереднього контакту з людьми з різними характерами, долями, світоглядом. І, як завжди, газета з відкритими обіймами приймає думки всіх і кожного, зауваження і об’єктивні оцінки нашої щоденної роботи.

Коли готувалась до друку ця публікація, більшість матеріалів для ювілейного номера вже надійшли у редакцію. У них – історія районки в незабутніх іменах, обличчях, які навіки золотими літерами будуть вкарбовані у скрижалі літопису Заліщицького краю, що завжди славився видатними постатями і цікавими непересічними особистостями. На жаль, мені не судилося знати багатьох із тих, хто стояв біля витоків районного часопису, але їхні думки, погляди крізь десятиліття говорять із сучасниками з пожовклих сторінок архівних газетних книг, які збереглися, починаючи з 1948 року.

Але і до нового, 75-літнього, як прийнято його називати, діамантового ювілею, упродовж останніх років «Колос» вели досвідчені журналісти і молоді спеціалісти. Це  – заступник редактора-відповідальний секретар Ольга Мельник, заввідділом суспільно-політичного життя Галина Корчевська, яку після виходу на заслужений відпочинок на цьому журналістському посту в 2013 році змінив Олег Вістовський, заввідділом сільського господарства Лілія Монич, а з середини 2008 року естафету ветерана перейняла Іванна Олійник-Струбіцька, фотокореспондент Ігор Іванський, крім того, колектив поповнила молода зміна – кореспонденти Ірина Іванська, а пізніше – Наталія Яновська, яка зараз оволодіває премудростями журналістики у Польщі. Звісно, що вихід у світ газети зал­жить також і від тих працівників редакції, хто забезпечує кожен випуск у технічному плані. Упродовж останніх 14 років за «комп’ютерним пультом» «Колоса» працювали Андрій Кузь, Марія Гонтар, Ярослав Рехтецький, а також Марія Рехтецька та Євгенія Мурза. За цей період фінансовим обліком редакції займались бухгалтери: Галина Ганич, Ольга Павлюк, Леся Луник-Мельник, Мар’яна Лопушинська, Марія Гонтар.

Доброю ознакою продовження багаторічних традицій районки є її постійна співпраця в плані різноаспектних  публікацій із членами Національної спілки журналістів України, а це – Петро Мельник (редактор газети 1975-2001 років), Ірина Ковальчук (дружина редактора районки у 1965-1975 роках Петра Ковальчука), Ольга Тракало, Стефанія Підкова, Юрій Війтик, Ганна Рибцуник, а також Богдан Папушко, директор редакції районного радіомовлення, Михайло Сопилюк, Іван Білик, Василь Лопух, Василь Сопівник, Василь Заяць, Петро Рацин. Багато років «Колос» друкував цікаві публікації члена НСЖУ Василя Дрозда, який, на жаль, у січні 2014 року відійшов за межу Вічності. Серед друзів «Колоса» також багато інших наших краян із активною життєвою позицією: педагогів, медиків, державних службовців, сільських, селищного голів, працівників культури, усіх соціальних служб, фахівціх сільськогосподарської галузі, яким газета щиро вдячна за співробітництво. Ми всіх наших краян поважаємо і цінуємо, всі для нас важливі разом і кожен, зокрема.

Важко про це говорити, але сьогодні ми відзначаємо 75-ліття – цю важливу для газети подію – у надзви­чайно складний історичний період становлення нашої Української держави: на Сході України точиться неоголошена війна. Фахівці визначають її як збройний конфлікт на території Донецької і Луганської областей України між, з одного боку – організованими та керованими з Російської Федерації незаконними збройними формуваннями Донецької і Луганської «народних республік», які є терористичними організаціями, за підтримки регулярних військових частин Росії та, з іншого боку, – Збройними силами, добровольчими батальйонами Нацгрардії, українськими правоохоронцями за незалежність України. Крім того, йде масована інформаційна війна Росії проти України.

Ми, колосівці, відчуваємо особливо велику відповідальність перед нашими краянами у цей тривожний час в плані підтримки чесним і неупередженим журналістським словом високого патріотичного духу наших наддністрянців у зв’язку з ситуацією на Сході, бойовими діями в зоні АТО, участю жителів Заліщицького району у воєнних діях проти сепаратистів і терористів, підтримуваних Російською Федерацією в гібридній війні проти України, активною підтримкою наддністрянцями Збройних сил України і добровольчих формувань. Саме цій животрепетній темі присвячуємо публікації журналістів і наших читачів у рубриках: «Патріоти України», «Ми – українці», «Вісті з передової», «На підтримку Української армії», «Волонтерство» та інших.

Словом і ділом, матеріальною допомогою і щирою молитвою ми повинні підтримувати наших Героїв, які жертвуючи найдорожчим – життям і здоров’ям – протистоять підступному і цинічному ворогові.

Упродовж десятиліть, крізь століття «Колос» жив і живе у нерозривному зв’язку зi своїми краянами, тримаючи руку на пульсі часу. Наша газета – це об’єднуюча трибуна заліщицької громади в українському інформаційному просторі. А наріжними каменями для творців часопису залишаються три незмінні фундаментальні ознаки якісної журналістики: талант, совість і відповідальність перед суспільством. 

З повагою до творців і читачів районки

усіх поколінь – Оксана Дяків, редактор «Колоса»

Читайте також

Пошук

Система Orphus