Агрегатор новин Заліщик в Інтернеті

Вінобранє (старовинне заліщицьке свято)

 

Автор Руснак О.В.

 

“WINOBRANIE”

Я хочу розповісти про осіннє свято “Вінобранє”(Winobranie), яке відбувалось в Заліщиках Тернопільської області до 1939 року. У Заліщицькому районі було багато виноградників у панських маєтках і в простих людей. Загальна площа їх сягала 150 га. Для розведення винограду сприяв клімат у районі басейну річки Дністер, найчистішої в Європі на той час. А наявність залізничного транспорту забезпечувала вивіз смачної продукції. Михайло Кирилович Гарбузяк, 1910 року народження, садівник баронеси фон Турналової розповідав: “Виноград везли до великих міст Польщі: Варшави, Кракова, Гдині і навіть до скандинавських країн. Заліщики на той час були добре відомим курортним містечком Польщі, де відпочивали тисячі людей (льотніки). Велика кількість людей завжди збиралась на свято “Вінобранє”(збір винограду), яке відбувалось у другій половині вересня”.

Власники великих виноградників і окремі господарі, зокрема: баронеса фон Турналова, дідич Баратанович (с.Дзвиняч), дідич Бронєвіцкий (с.Лисичники), сільськогосподарська школа, кооператив с.Добровляни, монастир у с.Зозулинці оформляли спеціальні експонати на виставку. Сільськогосподарська школа мала винний завод, де робили соки і вина, що теж виставлялись на дегустацію.

Молодь сіл району готувала концертні номери, які виконувались з великою видумкою і фантазією. Учасники цього свята збирались до Заліщик і в центрі міста формували святкову колону. Її освячували два священики: католицький і греко-католицький. Після цього колона вирушала центральною вулицею на військовий іподром, де відбувалась основна частина свята. Саме там організовувалась виставка різних сортів винограду, квітів і фруктів. Варвара Іванівна Гембатюк, 1922 року народження, працівник бібліотеки міста Заліщики, розповіла: “Коли журі свята визначало переможців, розпочинались театралізовані вистави, співали хори, проводились кінноспортивні змагання, учасниками яких були воїни Польської армії, спортивні товариства і всі бажаючі. А глядачі в цей час робили ставки на тих коней, які ,на їх думку, могли виграти змагання. Організатором свята “Вінобранє” було Заліщицьке курортне управління, яке і розсилало запрошення до великих міст Польщі і за кордон”. А методичні поради по оформленню експонатів виставки, давали учителі і учні Заліщицької сільськогосподарської школи. Переможців визначали за номінаціями:

1) Найбільші грона винограду;

2) Кращі смакові якості винограду;

3) Художнє оформлення експонатів;

4) Краща учасниця свята “Вінобранє”;

5) Кращий виноградник;

Переможців нагороджували дипломами і грошовими преміями. На святі заключались контракти на закупку винограду.

“Після цього всі йшли до річки, де відбувались змагання на човнах. Це проходило, як правило, вже під вечір, тому човнів прикрашали ліхтарями, паперовими гірляндами у вигляді винограду. Човни пливли наввипередки від залізнодорожнього моста до пляжу “Тінистого” вниз по течії річки. А урочистим фіналом свята був вечірній феєрверк”, - так розповіла Розалія Михайлівна Мамалига, 1904 року народження.

Це було державне польське свято.

ЛІТЕРАТУРА

1) “Подолє”. Видавництво Варшава, 1938р.

2) “По сонце до Заліщик”. Заліщицька друкарня, 1937р.

СПОГАДИ СТАРОЖИЛІВ МІСТА ЗАЛІЩИКИ

1) Розалія Михайлівна Мамалига, 1904р.н.

2) Варвара Іванівна Гембатюк, 1922р.н.

3) Михайло Кирилович Гарбузяк, 1910р.н.

Пошук

Система Orphus