Агрегатор новин Заліщик в Інтернеті

Меридіан поезії (Відео)

MeridianНещодавно завершився II Міжнародний поетичний фестиваль «MERIDIAN CZERNOWITZ». Учасники — поети та митці з Австрії, Ізраїлю, Молдови, Німеччини, Польщі, Румунії, України, Швейцарії та Франції, Великої Британії та Росії. Приїхали Олег Скрипка, Лесь Подерев'янський, Юрій Андрухович, Сергій Жадан, Олександр Іранець та інші відомі люди.

 

Фестиваль обійшовся у півтора мільйона гривень. Половину витрат взяла на себе компанія Дмитра Фірташа GDF. Решту — інші партнери, міжнародні фундації та небайдужі люди. Президент фестивалю - підприємець, громадський діяч Святослав Померанцев.

Програма фестивалю була насиченою. Вдень - поетичні читання, літературні дискусії, презентації книг, екскурсії та мистецькі експозиції, а вночі - вечори музики за участю відомих Dj's та продюсерів з Європи, винно-поетичні дискусії, презентація електропоезії, фотовиставки. Три дні поспіль у Чернівцях читали поезію, давали театральні вистави, відкривали виставки, а в нічних клубах грали електропоезію. Обійти всі заходи одній людині було просто неможливо. Під час окремих акцій зали не вміщували усіх бажаючих. Загалом щодня на вечір було заплановано якийсь масовий захід: у перший день в одному з клубів гостей розважали Олег Скрипка з Лесем Подерев'янськйм зі спільною творчою виставою «Гуманісти» та Сергій Жадан, який із гуртом «Собаки в Космосі» провели вечір ска-панк поезії. У другий день у Літньому театрі виступив Євгеній Горін з гуртом «ТНЕ POSTMAN OF NOBEL» у медіа-спектаклі за поезіею Джима Моррісона та музикою «The Doors» «Американська молитва». Третій день - відеопоезія, вистава-перформанс, творчий вечір Юрія Андруховича у Літньому театрі. Фіналом заходу став винно-поетичний вечір з Олександром Бойченком та Ігорем Померанцевим. Порівняно з минулорічним фестивалем географія цьогорічного помітно розрослася.

Окрім організації літературно-музичних заходів, «MERIDIAN CZERNOWITZ» займається ще й видавничою діяльністю. Фестиваль реалізовує себе через книжкові проекти як відомих, так і зовсім молодих авторів. Серед шести виданих у 2011 році книг - австрійсько-чесько-український проект «Потяг Часу: Чернівці-Прага-Відень», який представлено у рамках цього поетичного фестивалю.

Про спільну роботу австрійська та українська поетеси-фотохудожниці Мілена Фіндайз та Ірина Вікирчак домовилися саме після зустрічі на минулорічному фестивалі в Чернівцях.

Мета виходу у світ книги "ZeitZug: Czernowitz-Prag-Wien" - об'єднання культурного простору європейських країн на основі їхньої спільної історії. Назва книги вибрана не випадково - йдеться про три міста, тісно пов'язані історією, поезією та долями авторів проекту.

З австрійської сторони над проектом працювала Мілена Фіндайз - австрійська поетеса та фотохудожниця, видавець он-лайн журналу ZeitZug.com, яка живе у Празі. З української — Ірина Вікирчак, наша землячка, випускниця Заліщицької державної гімназії, а нині -молода поетеса (збірка «Розмова з ангелом», 2005) та фотохудожниця, яка працює в Чернівецькому національному університеті ім.Ю.Федьковича і водночас є виконавчим директором Міжнародного поетичного фестивалю «MERIDIAN CZERNOWITZ».

Цей творчий проект поданий в абсолютно новому літературно-візуальному форматі. Книга двомовна (німецько-українською) та включає 60 віршів із перекладами. Автори проілюстрували вірші одна одної художніми фотографіями. Переклади поезій здійснили Клаудія Дате (з української на німецьку) та Петро Рихло (з німецької на українську). Редактор книжкового проекту - Діана Клочко, дизайнер — Тчо Фіндайз.

Книга наповнена актуальними матеріалами художнього змісту: поєднання слова та візуальних образів. До слова, заплановано три презентації цього проекту в трьох містах у логічній послідовності. Вперше збірник представлено у рамках вересневого ІІ Міжнародного поетичного фестивалю «MERIDIAN CZERNOWITZ». Друга презентація відбудеться у м.Прага ще цьогоріч, а третя - у м.Відень у 2012 році.

Таким чином, австрійсько-чесько-український культурний проект "ZeitZug: Czernowitz-Prag-Wien" виник як продукт Міжнародного поетичного фестивалю «MERIDIAN CZERNOWITZ», його учасників, організаторів та партнерів.

Оксана ДЯКІВ

Газета "Колос", №83-84 від 7 жовтня 2011 року

Читайте також

Пошук

Система Orphus