Агрегатор новин Заліщик в Інтернеті

Інтернет у сільській бібліотеці має стати реальністю

На Заліщанщині понад 5 років у трьох бібліотеках діють інтернет-центри: при райбібліотеці та в книгозбірнях Товстого і Синькова. Але завдяки проекту "Глобальні бібліотеки" мережею зможуть користуватися читачі найвіддаленіших сіл краю. Саме про ефективність цього проекту йшла мова під час зустрічі гостей із області - директора Тернопільської обласної універсальної бібліотеки В.Вітенка, завідувача науково-методичного відділу цього ж закладу О.Ліскової, а також провідного бібліотекаря Л.Козачок і регіонального консультанта Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) М.Ростоцької - з директором централізованої бібліотечної системи О.Тракало. У діловому спілкуванні також взяли участь: міський голова В.Бенев'ят, заступник голови РДА Б.Миронюк, заввідділом культури і туризму І.Тарасевич, колишній системний адміністратор центральної райбібліотеки, який здійснював реалізацію проекту "Leap-2" і продовжує надавати консультативну технічну допомогу, Ю. Ухналь, депутат райради, підприємець С.Навольський, заступник директора ВСП НАУ "Заліщицький агроколедж ім.Є.Храпливого" І.Сагайдак, викладач коледжу Г.Глова, а також читачі.

Як зауважив Василь Вітенко, мета проекту - дати можливість кожній людині у сільській місцевості безкоштовно користуватися Інтернетом у науково-дослідницьких цілях. Проводиться опитування громадськості про готовність читачів до впровадження проекту. Як розповіла Марія Ростоцька, проектом передбачено за 6 років Інтернетом охопити всі сільські бібліотеки. Щоб це стало реальністю, необхідно у книгозбірнях забезпечити належні санітарно-технічні умови. У більшості сільських бібліотек немає опалення, деякі приміщення у поганому стані, а це суперечить умовам утримання комп'ютерів. Для здійснення проекту потрібно знайти кращі приміщення.

Директор ЦБС О.Тракало підкреслила, що у семи сільських бібліотеках можливе встановлення комп'ютерів. Це - Добрівляни, Буряківка, Дорогичівка, Дунів, Колодрібка, Лисівці, Шипівці. У цих селах є підтримка з боку сільської влади. Загалом у районі можна було б підготувати до реалізації проекту 16 бібліотек, основне - підтримка місцевої влади і громади.

Завідувачка науково-методичного відділу Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки О.Ліскова намагалася з'ясувати, чи готова районна влада підтримати проект і за потреби надати допомогу. Міський голова В.Бенев'ят запевнив, що міська рада готова підтримати проект, зокрема вона може взяти під опіку міську бібліотеку, і запропонував скласти робочий план районної програми підтримки проекту.

Згадуючи, як 5 років тому створювали Інтернет-центр у районній бібліотеці, книгозбірнях смт. Товсте і Синькові, Ю.Ухналь зауважив, що організувати мережу по сільських бібліотеках цілком можливо.

Підприємця С.Навольського - як батька - цікавило питання психологічної безпеки дитини, адже Інтернет несе не лише корисну інформацію, але й виступає джерелом негативу. На це М.Ростоцька повідомила, що при підключенні Інтернету існує список заборонених сайтів, а працівники бібліотеки запевнили, що "мандри" читачів по мережі простежуються, адже Інтернет в бібліотеці використовується лише в науковому плані.

За умови використання Інтернету для пізнавальних цілей С.Навольський запевнив, що можна розраховувати на підтримку з боку підприємців. Заступник голови РДА Б.Миронюк зазначив, що буде підтримка також з боку районної влади.

Заввідділом культури і туризму І.Тарасевич зазначив, Що головне - держпідтримка для бібліотек, клубів, закладів культури, бо місцевий бюджет не може нести все на своїх плечах. Освітяни Ірина Сагайдак і Галина Глова пригадали, як уперше освоювали Інтернет у райбіліотеці, а зараз мають мережу у навчальному закладі, тому за необхідності готові безкоштовно навчати бібліотекарів азам користування Інтернетом.

Після обговорень, диспутів і роз'яснень О.Тракало подякувала присутнім за розуміння цього питання. Учасники зійшлися на спільній думці: сільським бібліотекам потрібен Інтернет, тому завдання і влади, і громади - допомогти втілити цю ідею в життя.

 

Іванна СТРУБІЦЬКА,

Пошук

Система Orphus