Агрегатор новин Заліщик в Інтернеті

До 150-річчя від дня народження лесі Українки

*до 150-річчя від дня народження лесі Українки

"Досвітні огні" доньки прометея - у дитячій творчості

Ще з раннього дитинства, мабуть, кожен із нас пам’ятає віршовані рядки талановитої української поетеси Лесі Українки (Лариси Петрівни Косач):

Ой вишеньки-
                  черешеньки,
Червонії, спілі,
Чого ж бо ви так високо
Виросли на гіллі!..

Які ж вони були співзвучні дитячим відчуттям, як і чимало інших віршів зі збірки «В дитячому крузі», що належать перу Лариси Петрівни Косач! А вже в дорослому віці наростало захоплення іншими поетичними творами Лесі, зокрема, для мене в юному віці справжнім відкриттям поезії тендітного серця і світлого розуму, сили духу авторки стали «Лелія», «Лісова пісня», «Давня казка», «Камінний господар», «Хто вам сказав, що я слабка», «Contra spem spero!», «До мого фортепіано» «Досвітні огні» та багато інших непересічних творів.

Тож такий своєрідний пієтет до творчості Лесі Українки став для мене поштовхом, щоб залучати учнівську молодь, зокрема Заліщицької державної гімназії, до цікавого та успішного Конкурсу з великими традиціями, який зародився як Всекримський конкурс учнівської та студентської творчості «Змагаймось за нове життя!» і був започаткований у 2004 році відомою громадською діячкою Марією Фішер-Слиж (Торонто, Канада).

Через окупацію Криму Росією у квітні 2015 року Конкурс «Змагаймось за нове життя!»  відродився на Полтавщині. А 2016 рік став стартом для проведення цього престижного творчого змагання у всеукраїнському масштабі, а з 2021 року - Конкурс офіційно став міжнародним.

Уже в І Всеукраїнському (ХІІ Всекримському) конкурсі учнівської та студентської творчості гімназистка із Заліщиків Анастасія Чорна отримала перше місце у номінації «Малюнок».

Як зазначали організатори Конкурсу, тоді вони отримали майже 1000 малюнків з різних міст і сіл  – від найменших 5-річних діток, до найстарших - випускників художніх шкіл. Гімназистка Анастасія Чорна у рамках творчого змагання юні тоді посіла перше місце за актуальну, в дусі часу, сюрреалістичну художню композицію на такі поетичні рядки Лесі Українки:

Україно! плачу слізьми
                   над тобою…
Недоле моя!
      що поможе ся туга?
Що вдію для тебе сією
          тяжкою журбою?
Гай-гай, невелика
                        послуга!..
Чи ж мало нас плаче
         такими сльозами?
Чи можем ми, діти,
             веселими бути,
Як ненька в недолі,
в нужді побивається
                            нами?
Де ж тута веселого слова
                        здобути?..

Тоді урочисте пошанування переможців – фінальний етап  Конурсу, присвячений 145-літтю від дня народження Лесі Українки, у якому взяли участь понад 2500 дітей зі всіх регіонів України, відбувся у Києві, у Будинку звукозапису українського радіо. Дійство стало неабиякою подією для понад 500 конкурсантів з різних куточків України. До речі, пригадую, тоді в концерті виступили і тріо студентів Заліщицького агроколеджу як переможці в номінації “Вокал”.

Серед почесних гостей свята були координаторка і організаторка Конкурсу, заслужений вчитель України Т.М.Захарова, тодішній заступник міністра культури України А.М.Вітренко, директор музею Лесі Українки в Криму, голова журі С.О.Кочерга, голова «Просвіти» П.М.Мовчан, заступник голови Федерації профспілок України Є.Драп’ятий та ін. Для всіх учасників був організований захоплюючий тематичний концерт та цікава екскурсія столицею України.

Тоді ж, у 2016 році, другі місця у номінації «Малюнок» посіли Софія Миронюк та Анастасія Гуменюк, а загалом від Заліщицької державної гімназії було надіслано 18 заявок. А передувала відбору конкурсантів виставка-конкурс для всіх гімназистів, присвячена 145-річчю від дня народження Лесі України, на базі гімназії.

Такий надихаючий старт спонукав мене – як вчителя образотворчого мистецтва Заліщицької державної гімназії –  надалі щорічно організовувати гімназистів для участі у Всеукраїнському конкурсі «Змагаймось за нове життя!». Ми з дітьми обговорювали твори Лесі Українки, які планували ілюструвати, аналізували цитати письменниці, візіалізували створені нею образи, добирали кольорову палітру, визначали композицію малюнків. Звичайно, діти черпали знання і натхнення на уроках образотворчого мистецтва, поєднуючи цей предмет з українською літературою. Зацікавились Конкурсом також наші учні, які навчаються, крім гімназії, у Заліщицькій художній школі.

Отож, починаючи з І Всеукраїнського (ХІІ Всекримського) конкурсу учнівської та студентської творчості «Змагаймось за нове життя!», уже 5 літ поспіль (своєрідний ювілей!) щороку значна частина учнів гімназії під моїм керівництвом готувалася до цього Конкурсу, створювала свої роботи, відбувався відбір у стінах гімназії, а кращі з кращих малюнки ми надсилали на Конкурс із урахуванням усіх передбачених його організаторами вимог.

Радує, що у 2017 році призові місця у номінації «Малюнок» посіли Анастасія Бойко (І місце), Ольга Шмиглик (ІІ місце) та  Надія Заяковська (ІІІ місце).

2018-й приніс перемоги Віталіні Анцібор (І місце, молодша вікова група) та Діані Хандій (І місце, старша вікова група).

У 2019 році гімназисти Ангеліна Дронь і Богдан Середюк отримали нагороди за перші місця в номінації "Малюнок", а Надія Заячковська – Подяку. Тоді ж друге місце посіла гімназистка Зоряна Кальчук у номінації «Декламація»  (вчитель української мови та літератури Наталія Зубик) і третє місце – Анастасія Бойко в номінації «Твір» (вчитель української мови та літератури Наталія Пацарина). На гала-концерті у Чернівцях побувала з гімназистами  директор Заліщицької державної гімназії Олександра Войчишин, яка підтримує творчі починання учнів.

Дуже приємно було мені отримати під час згаданого гала-концерту Подяку від Федерації професійних спілок України за активну підготовку учасників і переможців Всеукраїнського конкурсу «Змагаймось за нове життя!», за значний особистий внесок у освітньо-культурний розвиток, національно-патріотичне виховання учнів, підтримку творчої та обдарованої молоді.

2019-2020 навчальний рік теж не став винятком: у VІ Всеукраїнському (ХVІ Всекримському) фестивалі-конкурсі «Змагаймось за нове життя!» взяли участь у номінації «Малюнок» 9 гімназистів. Ми направили організаторам у Полтаву десять малюнків, бо Сендецька Катерина підготувала дві роботи, а також малюнки Сакали Яни,  Морозової Вікторії, Українець Софії, Бегунової Анни, Веселовської Ірини, Гловацького Максима, Заячковської Надії, а ще свою роботу підготував Кузь Богдан.

Мене як учителя образотворчого мистецтва втішає, що журі визнало переможною творчу роботу Яни Сакали (ілюстрація до легенди Лесі Українки "Щастя"), яка заслужила Диплом І ступеня, його підписали поважні особи – голова громадської організації культурно-просвітницького товариства «Джерело» О.Д.Стефанюк, громадський діяч Центру сучасного мистецтва «Sreinbarg Gallery & Cafe» О.Ю.Бурбак, голова оргкомітету Всеукраїнського конкурсу, заслужений вчитель України Т.М.Захарова, що засвідчує про престижність Фестивалю-конкурсу.

Крім згаданої відзнаки, здобувачі освіти району в цьому конкурсі у фіналі 2020 р. отримали також нагороди: у номінації «Декламація» Владислава Підгребя, учениця спеціалізованої школа І-ІІІ ст. ім. О.Маковея з поглибленим вивченням інформаційних технологій і технологічних дисциплін м.Заліщики, виборола І місце, представивши на конкурс поезію Лесі Українки «Хто вам сказав, що я слабка…» (учитель Надія Підгребя); Зоряна Кальчук, учениця Заліщицької державної гімназії, - ІІІ місце за читання напам’ять поезії Лесі Українки «Перемога» (учитель Наталія Зубик).

У номінації «Твір» учениця Заліщицької гімназії Олена Василюк здобула І місце (учитель Наталія Зубик). У номінації «Вокал» учениці загальноосвітньої школи I-III ступенів №2 м.Заліщики Надія Мороз і Наталія Молодиня виконували пісню на слова Лесі Українки «Давня весна» (учитель Мирослава Свищ). Талановиті дівчата отримали Подяку від організаторів Конкурсу.

Особисто мені дуже приємно, що гімназисти, які, починаючи з 2015-2016 навчального року, під моїм керівництвом брали участь у номінації «Малюнок», а також наші публікації в районній та обласній пресі, мої виступи на методичних об’єднаннях, які проводила методист Любов Філіповська,  про цей чудовий Конкурс, думається, стали стимулом для інших закладів освіти Заліщанщини, їхніх педагогів та учнів, активно брати участь у цьому змаганні, зокрема у 2020 р., й отримати відповідні сертифікати, що є важливим з точки зору виховання справжніх патріотів України, які знають свою культуру, шанують і вивчають творчість Лесі Українки.

Адже сьогодні, долаючи міжнаціональні та географічні кордони, конкурс-фестиваль має як всеукраїнське, так і міжнародне визнання. Майже вісім тисяч учасників з України, Італії, Норвегії, Молдови, Польщі, Об’єднаних Арабських Еміратів і навіть Росії стали учасниками та переможцями змагання! Десять років поспіль Лесине Слово об’єднує серця багатьох тисяч учасників Конкурсу!

Не можу не відзначити надзвичайно високий рівень організації цього Конкурсу. Багатолітнім головою організаційного комітету та натхненницею цього творчого змагання є заслужений вчитель України Тетяна Захарова – Учитель від Бога, яка багато років поспіль дбає про те, щоб Конкурс сприяв глибшому ознайомленню та вивченню молоддю спадщини великої української поетеси Лесі Українки.

Особливим подарунком для мене як вчителя образотворчого мистецтва, для переможниці Конкурсу  2020 року в номінації «Малюнок» Яни Сакали стало повідомлення від п.Тетяні Захарової про те, що у 2020 році у видавництві ТОВ Фірма «Антологія» (м.Київ) вийшла дуже якісно видана ілюстрована книга «Я маю в серці те, що не вмирає!» (укладач Т.М.Захарова). Це – збірка надихаючих  творів Лесі Українки та серія учнівських і студентських поетичних, прозових, пошуково-дослідницьких робіт. Книга ілюстрована малюнками учасників та переможців Всеукраїнського  конкурсу учнівської та студентської творчості «Змагаймось за нове життя!»  Для мене стало важливим те, що творча робота учениці Яни Сакали розміщена у цій чудовій книзі.

Конкурс надзвичайно різноплановий та представницький, охоплює дітей та молодь усієї України та українців за межами нашої держави. Організатори докладають величезних зусиль для реалізації завдань цього творчого змагання, підтримуючи дух українства у кожній дитині!

Спасибі за творчу працю Тетяні Захаровій, Ользі Стефанюк та усім, хто причетний до Конкурсу і докладає величезних зусиль, щоб підтримувати нашу талановиту юнь!

Як ми знаємо, Верховна Рада ухвалила Постанову про відзначення на державному рівні 150-річчя від дня народження видатної письменниці та громадської діячки Лесі Українки 25 лютого 2021 року. Цей ювілей повинен об’єднати всіх нас навколо непересічного творчого спадку Лесі заради розвою української мови, культури, запалити в наших серцях «досвітні огні» справжньої любові до своєї країни, щоб 2021-й дійсно став Роком Лесі Українки.

Прекрасно, що у 2021 році ми знову беремо участь у Фестивалі-конкурсі! Як мені відомо, багато учнів і педагогів різних закладів освіти Заліщанщини долучаються до творчого змагання на честь 150-річчя від дня народження Лесі Українки. Успіху всім!

І завершити цю статтю хочу віршем, присвяченим Лесі Українці, в якому передано моє ставлення до творчості та постаті непересічної особистості – Доньки Прометея...

 

ЛЕСИН  ВОГОНЬ

 

Лариса Косач-волинянка –
Не мрій зманіжених панянка,
А ліри-зброї полонянка.
Рабів ще з вечора  й до ранку,
Як справжня
Донька Прометея,
Зривала з теплої постелі.
В слабкому тілі дух високий
Вкраїнцям дарував неспокій.
А слово Лесі –
чистий пломінь –
Людський породжувало
гомін,
Не скніти щоб під каблуками
Зайд, іменованих панами:
Ярмо російської неволі
Хай скине нарід!
Вже доволі
Вкраїнці натерпілись ката,
Що величався
«старшим братом»!

Той невпокорений огень
Із саду Лесиних пісень
Будив і кличе люд:
«До скону
Не тиші пошукати – грому!»
Скептична,
та гаряча серцем,
Пекла манкуртів словом
з перцем!..
І вийшла з-під пера палкою
Красуня-Мавка, що любов’ю
Ліс розбудила і без зброї
Серця забрала із собою...
Так Леся щедрою рукою
Скарбів залишила сувої...      

*** *** ***

...Роки минули.
Вже держави
Будуєм стіни. Та ще слави
Країни щастя не зажили...
Тож душі щоб не іржавіли,
Снагу черпаймо
в Українки –
Високої чуттями Жінки!

Оксана ДЯКІВ,членкиня НСЖУ

На фото: гімназисти 3(7)-А та 3(7)-Б класів - цьогорічні учасники Фестивалю-конкурсу, присвяченого Лесі Українці, у номінації “Малюнок”. Загалом у 2021 році - 15 учасників у цій номінації.

 

Пошук

Система Orphus